Hakkımızda

Kasr-ı Canan sevgilinin küçük sarayı anlamındadır. Sevgili sevdiğiniz herşey olabilir.

1907 yılında yapılan konak, Unique bir Türk Evidir. Mimar Doğan Kuban’ın Türk Evleri kitabında yer almaktadır. Konağı ilk olarak Halfeti’nin ilk Belediye Başkanı Ali Yener yaptırmıştır. Daha sonra siyasi çekişmeler nedeniyle ilçeden ayrılan Ali Yener Kanneci Ailesine satmıştır. Konağın Temmuz 2012’ de Halfeti’nin yerli ailelerinden Anne tarafından Salihağalar, baba tarafından Zaimağaların torunu Avukat Emine Canan Onur satın almıştır.

Öncelikle hayali olan konağın restorasyonu, gizemli kalmış tarihini insanlarla paylaşmak, Halfeti kültürünü yaşatmak ve tanıtmak adına dört yıllık bir uğraş sonunda Konağı tarih kokan bir otele çevirmiştir.

Halfeti Tarihi, Doğası ve Kültürü

Rumkale’den beylik ve yönetim kavgalarının çıkması sonucu taşınan insanlar tarafından kurulmuş şirin bir Anadolu ve Mezopotamya kasabasıdır. 1954 yilinda ilçe olmuştur. Tarihi Kentler Birliğine ve Cittaslow' a üyedir.

Rumkale Antik dönemden günümüze kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve Rumkale gibi bir çok isimle adlandırılmıştır. 1071 yılında Malazgirt Zaferi sonucu Süleyman Şah’ın Anadolu’ya girmesi oğlu Halfet Bey’in kaleyi fetih etmesi ile Kal-at el Rum adını almıştır. Süleyman Şah ve oğlu Halfet Bey Fırat boylarına Türkleri yerleştirmişlerdir. Halfetili Türkler o dönemden günümüze kadar bölgede yaşamaktadırlar.

Türkçeyi en orijinal halinde kullanan Halfeti halkıdır. Yaşamlarında müziğin çok önemli bir yeri vardır. Eğlenceyi, muhabbeti, yemeyi, içmeyi çok seven, eğitim düzeyi yüksek olan halk buraya gelen misafirlere pozitif enerji yüklemektedir. Burada kendinizi ege kasabasında hissedebilirsiniz.

Fırat Kuran-ı Kerim’de ismi geçen nehirlerden biridir. Kutsal olduğu kabul edilir. Yine en sahih hadis kitaplarında biri olan Riyazüs Salihin’de Fırat , Nil, Orhun, Seyhun’ un cennet nehirlerinden oldukları belirtilmektedir.

Fırat daha önceleri deli deli akarken önüne yapılan barajlar neticesi durulmuş ve göl halini almıştır. Üzerinde tekne turları, yüzme turları, müzikli eğlenceler, dalış sporu, yelkenli, jetski gibi sportif aktiviteler yapılmaktadır.

Halfeti’deki yaşlılar, kabiyelerdeki (kumlu bahçeler) karpuzların yaprakları üç tane olduğunda, Fırat’dan onbeş gün AYAMAHAL (Ab-ı Hayat) suyu aktığını söylüyorlar. Eskiden kadınlar gece bu zamanlar da güzelleşmek ve ölümsüzlük suyunu yakalayabilmek adına her gece asbablarıyla (elbiseleriyle) yüzmeye giderlermiş. Bu dönemde otelimizde Ayamahal günleri düzenlenmektedir.

Şehrin mistik yapısı, tarihi konaklar, dar sokaklar, tarihi taş cami ve Fırat’ın anlatmak istediği binlerce hikayeyi Halfeti’nin huzur veren sessizliğinde hissedebilirsiniz.

Burada her çeşit Akdeniz bitkisi, meyvesi, çiçeği yetişmektedir. KARAGÜL sadece bu ilçede yetişen endemik ve eşsiz kokulu bir güldür. Baharda sokaklarda dolaşırken her yerden gelen çiçek kokuları, portakal kokuları, begamot (kebat) kokuları sizi başka diyarlara götürür.

DEĞİRMEN DERESİ görülmesi gereken eşsiz doğa harikalarından biridir. 4 Km lik suyun çıkış yerine kadar eşsiz trekking yapma şansını bulursunuz. Suyun şırıltısı ve bir anda suya zıplayan su kaplumbağaları doğanın güzelliğiyle sizi yüzleştirir.

          


Otel Yönetimi

 

/